Nazwa dynamiczne kody QR jest z pewnością bardzo chwytliwa i towarzyszy jej wiele marketingowych obietnic. Niektórzy, słysząc o zaletach tego rozwiązania, zaczynają z niego korzystać nie wnikając w żadne szczegóły. To błąd, który w przyszłości może okazać się bardzo kosztowny. Kody QR są często wykorzystywane do oznaczania produktów, które będą w użyciu przez wiele miesięcy lub lat. Dopiero po takim czasie widoczne stają się największe wady dynamicznych kodów QR.
Znane wszystkim kody QR zawierają zakodowany napis, który nie może zostać zmieniony. Aplikacje w telefonie w zależności od treści tego napisu odpowiednio go interpretują. Najczęściej zakodowany napis zaczyna się od https:// i dlatego zostaje uznany za adres strony internetowej.
Dynamiczne kody QR wykorzystują fakt, że adres internetowy może przekierować na kolejny adres internetowy. Cały mechanizm oparty jest na umieszczeniu w kodzie QR adresu w domenie pośrednika, który dopiero będzie przekierowywał odbiorców do docelowych materiałów.
Zwykle jako pośrednik występuje zewnętrzna, wyspecjalizowana firma, która oferuje również generator kodów QR i dodatkowe usługi. To właśnie marketingowcy takich firm wprowadzili określenie statyczne oraz dynamiczne kody QR. Statyczny kody QR wskazuje bezpośrednio na docelowe materiały, a dynamiczny kody QR, zawiera adres, który dopiero przekierowuje do docelowych materiałów
Wprowadzenie pośrednika do procesu odczytu kodów QR otwiera wiele możliwości. Jako główną zaletę wskazuje się na możliwość zmiany adresu docelowego kodu QR. Warto też nadmienić możliwość skrócenia zbyt długiego adresu czy przygotowanie statystyk wykorzystania kodu. W praktyce firmy obsługujące dynamiczne kody oferują w pakiecie również zintegrowany generator kodów QR oraz panel administracyjny. Takie całościowe podejście jest dużym ułatwieniem dla klientów, którzy mogą czuć się zagubieni nie tyle w złożoności poszczególnych rozwiązań, co w ich ilości.
Firmy obsługujące dynamiczne kody QR pobierają opłaty za swoje usługi zwykle w formie abonamentu. Nie są to bardzo wysokie kwoty, jednak trzeba mieć na uwadze, że bez aktywnego abonamentu nasz kod przestanie działać. Oznacza to związanie się z daną firmą na bardzo długi czas. Większość z nas spotkała się z kodem, który prowadził do strony z informacją "Link wygasł". Olbrzymia część takich sytuacji to właśnie dynamiczne kody QR z nieaktywnym abonamentem.
Gdy kody QR są kluczowe dla naszego biznesu, to oczekujemy, że będą one działały zawsze. Jeśli korzystamy z dynamicznych kodów QR, to firma która je obsługuje staje się kluczowym elementem infrastruktury informatycznej. Niewielki start-up internetowy z jednym adresem email do zgłaszania awarii i skrytką pocztową w Estonii może okazać się ryzykownym wyborem.
Regularnie w mediach pojawiają się doniesienia o atakach przeprowadzonych z użyciem kodów QR. Oczywiście użytkownicy cały czas korzystają z kodów, jednak pod wpływem takich komunikatów stają się ostrożniejsi. Zwykle po zeskanowaniu kodu QR telefonem, nie następuje przekierowanie do strony docelowej. Zamiast tego użytkownikowi prezentowana jest treść kodu i przycisk do przejścia do docelowej strony. Większość użytkowników ma dość duże zaufanie do stron producentów i adres strony w domenie producenta nie budzi obaw. Jednak dynamiczne kody QR wykorzystują zwykle adres w domenie pośrednika, który na dodatek jest skrócony poprzez zastosowanie losowego ciągu znaków. Może to niestety zniechęcić lub wystraszyć niektórych użytkowników.
Bardzo dużo zależy od tego jak wygląda nasza infrastruktura internetowa. Systemy CMS takie jak WordPress czy Joomla mają dostęp do wielu wtyczek. Jakość wtyczek dedykowanych dynamicznym kodom QR jest różna, ale oprócz nich są dostępne znacznie popularniejsze i niezawodne wtyczki oferujące zarządzanie przekierowaniami. Z ich pomocą można zrealizować zmianę zasobów do których prowadzi kod QR. Może to być dobre i bezkosztowe rozwiązanie, które pozwoli nam zachować kontrolę nad adresami, które umieszczamy w kodach QR.
Dynamiczne kody QR dają wiele możliwości. Najważniejszą z nich jest możliwość zmiany materiałów wskazywanych przez kod. Największym ryzykiem z kolei jest konieczność związania się na wiele lat z oferującą je firmą. Gdy w naszej firmie korzystamy z systemu CMS to alternatywą dla dynamicznych kodów QR może być wtyczka do zarządzania przekierowaniami.
Jeśli szukałeś informacji o kodach QR, bo chcesz ich użyć na swoich produktach, koniecznie sprawdź rozwiązania oferowane przez support-card.com